Sorting
Source
Katalog zbiorów
(6)
Form of Work
Książki
(6)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(4)
Proza
(2)
Status
available
(6)
unknown
(1)
Branch
Górna Grupa
(6)
Filia w Dragaczu
(1)
Author
Herbich Anna (1986- )
(2)
Bonek Tomasz
(1)
Dobosz Violetta (tłumacz)
(1)
Fisher Carrie (1956-2016)
(1)
Majka Paweł (1972- )
(1)
Rimmer Kelly
(1)
Skowron Monika (tłumacz)
(1)
Year
2020 - 2025
(3)
2010 - 2019
(3)
Time Period of Creation
2001-
(5)
1901-2000
(1)
Country
Poland
(6)
Language
Polish
(6)
Demographic Group
Literatura polska
(4)
Literatura amerykańska
(1)
Literatura australijska
(1)
Subject
Aktorzy amerykańscy
(1)
Czartoryscy (ród)
(1)
Dzieci
(1)
Elekcja
(1)
Film amerykański
(1)
Fisher, Carrie (1956-2016)
(1)
Getta żydowskie
(1)
Gross-Rosen (niemiecki obóz koncentracyjny)
(1)
II wojna światowa (1939-1945)
(1)
Nazizm
(1)
Niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne
(1)
Organizacje kobiece
(1)
Powstanie warszawskie (1944)
(1)
Pościg
(1)
Przestępcy wojenni
(1)
Rodzina
(1)
Rodzina adopcyjna
(1)
SS
(1)
Sieroty
(1)
Spisek
(1)
Szlachta
(1)
Tortury
(1)
Trudne sytuacje życiowe
(1)
Więźniowie obozów
(1)
Zakochanie
(1)
Zbrodnia wołyńska (1943-1944)
(1)
Subject: time
1901-2000
(4)
1939-1945
(4)
1945-1989
(3)
1989-2000
(2)
2001-
(2)
1701-1800
(1)
Kobieta
(1)
Subject: place
Drezno (Niemcy)
(1)
Kresy wschodnie Rzeczypospolitej
(1)
Polska
(1)
Rogoźnica (woj. dolnośląskie, pow. świdnicki, gm. Strzegom)
(1)
Warszawa (woj. mazowieckie)
(1)
Genre/Form
Pamiętniki i wspomnienia
(3)
Antologia
(2)
Powieść historyczna
(1)
Powieść obyczajowa
(1)
Reportaż
(1)
Domain
Historia
(3)
Kultura i sztuka
(1)
6 results Filter
Book
In basket
Demony śmierci : zbrodniarze z Gross-Rosen / Tomasz Bonek. - Kraków : Znak Horyzont - Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2022. - 330, [6] stron : faksymilia, fotografie, mapa, portrety ; 21 cm.
– Auschwitz? W Auschwitz w porównaniu z tym, co działo się w Gross-Rosen, było jak... w sanatorium – opowiada były więzień „kamiennego piekła”. Lekarze z SS zabijający zastrzykami z benzyny i fenolu. Polowanie obozowych strażników na więźniów ze złotymi koronami zębowymi. Mordercza praca w kamieniołomach. Przeraźliwy głód i epidemie chorób zakaźnych. To wszystko dziesiątkowało zesłanych do KL Gross-Rosen, jednego z najcięższych obozów III Rzeszy. Tutejszymi kapo i blokowymi zostawali przede wszystkim niemieccy recydywiści: gwałciciele, złodzieje i mordercy. To oni wraz ze zwyrodnialcami z SS znęcali się nad uwięzionymi.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Górna Grupa
There are copies available to loan: sygn. 94(100) (1 egz.)
Book
In basket
Nie wszystkie księżniczki żyją w wysokich wieżach. Niektóre kręcą gwiezdne wojny. Kiedy Carrie Fisher po latach odnalazła swój pamiętnik prowadzony podczas kręcenia pierwszych "Gwiezdnych wojen" sama była zaskoczona tym, co tam znalazła. Wydawało się, jakby pisały go dwie osoby – wrażliwa romantyczka i młoda, energiczna dziewczyna szukająca silnych wrażeń. Dla młodziutkiej Carrie rok 1977 okazał się przełomowy. Otrzymała rolę, która na zawsze stała się jej alter ego. Po latach sama powiedziała, że księżniczka Leia to część jej osobowości. Zadurzona w filmowym partnerze – Harrisonie Fordzie spełniła swój sen i przeżyła płomienny romans z kapitanem Sokoła Millenium zarówno na jak i poza ekranem. W swojej ostatniej książce rozwiewa plotki i zdradza, co się wtedy wydarzyło. Fisher z rozbrajającą szczerością pisze o swoim szalonym życiu w Hollywood, olbrzymich pieniądzach i cenie sławy. "Pamiętnik księżniczki" to ostatnia książka Carrie Fisher i opis jej drogi przez ciemną i jasną stronę mocy.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Górna Grupa
O dostępność zapytaj bibliotekarza: sygn. 929-051 (1 egz.)
Book
In basket
(Prawdziwe Historie)
1 sierpnia 1944 roku w Warszawie było pół miliona kobiet. Wiele z nich poszło do Powstania jako sanitariuszki, łączniczki, część chwyciła za broń. Wszystkie walczyły o przetrwanie. Panienka z dobrego domu w myślach powtarzała: „Boże, spraw, abym wytrzymała tortury”. Matka, która urodziła tuż przed godziną „W”, kołysała dziecko w rytm wybuchających bomb. I ośmioletnia Helenka, prowadzona na pewną śmierć. „Mamo, ja nie chcę umierać” – szeptała. Przez 63 dni heroicznej bitwy walczyły, bały się, śmiały, kochały, opłakiwały bliskich. Mężczyźni stwierdzili: „Ojczyzna jest pierwsza. Musicie sobie jakoś radzić”. Kobiety zostały same, w obliczu dramatycznych dylematów. Włożyć coś do garnka czy kupić bandaże dla rannych? Jak zginę: z głodu czy z rąk Niemców? Ale pytanie, czy warto walczyć, w ogóle nie przychodziło im do głowy. Bo odpowiedź była tylko jedna. Usłyszmy głos dziewczyn z Powstania.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Górna Grupa
There are copies available to loan: sygn. 929-051 (1 egz.)
Book
In basket
(Prawdziwe Historie)
Dzieci przetrwały rzeź. Teraz opowiadają historię zamordowanych rodziców i dziadków. Rozalia miała osiem lat, gdy schowana w piwnicy słyszała ostatnie słowa umierającej matki i siostry. Zofia pamięta złowieszczą przestrogę – „Jutro ma was tu nie być. Będą mordowali". Tak ostrzega ich wiejska położna, Ukrainka. Nikt w to nie wierzy. Pogrom przetrwa jedynie garstka. Teodora uczestniczyła we mszy, kiedy Ukraińcy zaatakowali kościół w Kisielinie. Uratowała się z płonącej dzwonnicy. To jest jej pierwsze spotkanie z banderowcami. Niestety nie ostatnie. W 1939 roku sielskie życie na Wołyniu się kończy. Polska upada, zmieniający się okupanci sieją postrach. Jednak największe zagrożenie przychodzi ze strony, z której nikt się tego nie spodziewał. Sąsiadów. Kumów. Ukraińców. Wiedzeni banderowską wizja Ukrainy zaczynają mordować Polaków. Wołyńskie dziewczęta były jeszcze dziećmi, gdy rozpoczął się pogrom. Widziały śmierć rodziców, braci, sióstr i rzeź całych wsi. Słyszały błagania bezbronnych ofiar opętanych szałem mordu Ukraińców. Z dnia na dzień straciły nie tylko najbliższych, ale również swoją ojcowiznę.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Górna Grupa
There are copies available to loan: sygn. 943.8 (1 egz.)
Book
In basket
Rzeczpospolita w XVIII wieku to kraj, w którym panuje bezwzględność i bezprawie. Wartości moralne przestały mieć jakiekolwiek znaczenie. Każdy kieruje się własnym interesem. Jeśli chcesz przetrwać, musisz być silny i gardzić litością. A jeśli chcesz stworzyć na gruzach upadłego imperium nową siłę, musisz posunąć się znacznie dalej. Skrytobójstwo, przekupstwo, porwania, zajazdy i korupcja stanowią o sile twojej partii. Tak właśnie, niczym serialowa rodzina Soprano, dochodzi do władzy i rządzi Familia, ród Czartoryskich. Familia to powieść historyczna pełna dynamicznych zwrotów akcji, szalonych pościgów i dworskich intryg. Wzrost potęgi stronnictwa śledzimy z perspektywy dwójki młodych bohaterów: Krystyny i Piotra, którzy nierozerwalnie łączą swój los z Czartoryskimi. Rzuceni w wir wydarzeń, które na zawsze odmienią ich życie, muszą podjąć brutalną walkę o przetrwanie w świecie, w którym nie ma miejsca na skrupuły.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Górna Grupa
There are copies available to loan: sygn. 821.162.1-3 (1 egz.)
Book
In basket
Niezwykła opowieść o bohaterstwie, poświęceniu i nadziei. Wiosna 1942 roku. Po tragicznej stracie rodziny czternastoletnia Emilia Śląska mieszka w Warszawie przygarnięta przez bezdzietną parę. Niemiecka brutalność wobec Żydów zmusza ją do ukrywania prawdziwej tożsamości. Od tej pory dziewczynka nazywa się Elżbieta Rabinek. Wie, że za murami pobliskiego getta panuje jeszcze większe cierpienie niż po aryjskiej stronie. Elżbieta zaprzyjaźnia się z sąsiadką, pielęgniarką Sarą, która zaczyna przemycać ją do getta. Dzięki dokumentom zdobytym przez Sarę dziewczynka podejmuje niebezpieczne próby ratowania żydowskich dzieci. Podczas jednej ze swoich wypraw Elżbieta spotyka szesnastoletniego Romana Górkę, w którym się zakochuje. Czy ich miłość będzie silniejsza niż zło i cierpienie otaczającego ich świata? Sierota z Warszawy to porywająca opowieść o realiach życia dzieci podczas wojny. Pomimo głodu i strachu nie tracą one nadziei na lepszą przyszłość i nie przestają walczyć o miłość.
This item is available in 2 branches. Expand the list to see details.
Górna Grupa
There are copies available to loan: sygn. 821.111(94)-3 (1 egz.)
Filia w Dragaczu
There are copies available to loan: sygn. 821.111(94)-3, 821.111(73)-3 (2 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again